Cecil Rhodes. Ekspansja brytyjska w Afryce pod koniec XIX wieku

Cecil Rhodes. Ekspansja brytyjska w Afryce pod koniec XIX wieku Maksymalizacja

Henryk Zins, Cecil Rhodes. Ekspansja brytyjska w Afryce pod koniec XIX wieku, Gdańsk: Wydawnictwo Oskar, 2000, str. 376, 145 x 205 mm, oprawa miękka

Więcej szczegółów

Obniżka!

-20%

17,00 zł

13,60 zł

83-86181-58-3

Ostatnie egzemplarze!


UWAGA!

Książki nieużywane, w środku bez zarzutu. Pochodzą z końcówek magazynowych w wydawnictwie. Posiadają ślady związane z magazynowaniem i upływem czasu ( przykurzenia krawędzi stron, zagięcia rogów, podniszczone okładki - wgniecenia, zagięcia, przetarcia lub odbarwienia itp).

Niniejsza książka ukazuje  rolę Cecila Rhodesa w brytyjskiej ekspansji w Afryce Południowej pod koniec XIX w. i stanowi przyczynek do dziejów Imperium Brytyjskiego. Książkę wzbogaca bibliografia, indeks nazwisk i nazw geograficznych, a także ilustracje oraz mapki.
Kariera polityczna i finansowe Cecila Rhodesa (1853-1902), twórcy rozległego władztwa brytyjskiego w Afryce, należy do niezwykłych, a nawet paradoksalnych. Gdy miał 17 lat, był tak bardzo słabowity i schorowany, że lekarze dawali mu zaledwie kilka miesięcy życia. Wyjechał wówczas samotnie w 1870 r. do Afryki Południowej, gdzie nie tylko przetrwał kryzys zdrowotny, ale w stosunkowo krótkim czasie dorobił się ogromnego majątku na "gorączce złota i diamentów". Jako polityk głosił konsekwentnie swoją wizję ogromnego Imperium Brytyjskiego "od Przylądka do Kairu" i dokonał ogromnego, uwieńczonego w znacznym stopniu powodzeniem wysiłku wprowadzenia swojej wizji w życie. Początkowo zresztą działał tylko w oparciu o własną inicjatywę i własne środki materialne, zanim Londyn zdecydował się na poparcie jego ogromnego planu ekspansji brytyjskiej w Afryce.
Umierając w wieku zaledwie 49 lat, mógł Rhodes oglądać swoją wizję polityczną już urzeczywistnioną dzięki własnemu uporowi i konsekwencji. Znaczną część swojej fortuny przeznaczył na noszącą jego imię fundację i przyznawane przez nią do dnia dzisiejszego liczne stypendia na studia w Oksfordzie. Cecil Rhodes zajmuje ogromnie ważne miejsce w dziejach brytyjskiej ekspansji w Afryce i historii Imperium Brytyjskiego. Był na pewno jednym z najwybitniejszych polityków angielskich schyłku XIX w.

Profesor Henryk Zins - studiował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i tam rozpoczął swoją karierę naukową. W latach 1957-1959 prowadził badania archiwalne w Anglii, zbierając materiały na temat stosunków polsko-angielskich w XIV-XVI w. Od 1955 r. był docentem, a następnie profesorem i kierownikiem katedry na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Był też dyrektorem Instytutu Filologii Angielskiej UMSC.
Prowadzone przez Henryka Zinsa w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych badania naukowe dotyczyły głównie stosunków polsko-angielskich w dawnych wiekach, a także dziejów Anglii (Historia Anglii, Ossolineum, Wrocław 1971, 1979, 1995). Ekspansji handlowej Anglii w strefie bałtyckiej w XVI w. dotyczy jego monografia England and the Baltic in the Elizabethan Era (Manchester University Press, 1972).
W latach 1968-1999 wykładał na uniwersytetach w Kenii, Nigerii, Zimbabwe i Botswanie, prowadząc również badania nad zagadnieniem losów Polaków w Afryce Wschodniej i Zambezji oraz stosunku Josepha Conrada do europejskiej ekspansji w Afryce (Joseph Conrad and Africa, Nairobi 1982). Wydał również Historię Afryki Wschodniej.

Brak komentarzy od klienta w tym momencie.

Napisz swoją recenzję

Cecil Rhodes. Ekspansja brytyjska w Afryce pod koniec XIX wieku

Cecil Rhodes. Ekspansja brytyjska w Afryce pod koniec XIX wieku

Henryk Zins, Cecil Rhodes. Ekspansja brytyjska w Afryce pod koniec XIX wieku, Gdańsk: Wydawnictwo Oskar, 2000, str. 376, 145 x 205 mm, oprawa miękka

Napisz swoją recenzję

Przewoźnik Informacje Cena
Poczta Polska - Paczka ekonomiczna Do czterech dni roboczych 59,00 zł
Poczta Polska - Paczka priorytetowa Do trzech dni roboczych 83,00 zł