Wróżby kumaka

Günter Grass, Wróżby kumaka Maksymalizacja

Günter Grass, Wróżby kumaka, Gdańsk: Wydawnictwo Oskar, 2004, str. 232, 145 x 205 mm, oprawa miękka

Więcej szczegółów

Obniżka!

-20%

19,00 zł

15,20 zł

Stan: Oczekiwanie na dostawę

83-86181-50-8


Powiadom mnie kiedy będzie dostępny
 

Wróżby kumaka, powieść laureata literackiej Nagrody Nobla '99, pisarza urodzonego w 1927 roku w Gdańsku i honorowego obywatela tegoż miasta, ukazała się w Niemczech w 1992 roku.

Po owczarkach z wilczym rodowodem (Psie lata), po realnych i mitycznych ślimakach (Z dziennika ślimaka), po nieśmiertelnej i wszechwiedzącej rybie (Turbot) oraz po szczurach, dla których nie było miejsca w Arce Noego (Szczurzyca), literacki zwierzyniec Güntera Grassa wzbogacił się we Wróżbach kumaka o rodzinę płazów zadomowioną od dawna również na Kaszubach i Żuławach i mającą swoje miejsce w świecie alegorii. Kumacze wołanie w tradycji niemieckiej jest przestrogą, zapowiedzią nieszczęścia, znakiem złej wróżby.

W powieści towarzyszy ono zrodzonej nieoczekiwanie miłości niemłodej już pary, Polki i Niemca, pomyślnym w zasadzie wstrząsom okresu przemian po upadku komunizmu, wystawionym na różne niebezpieczeństwa wysiłkom podejmowanym w imię szczytnej idei polsko-niemieckiego pojednania. Afirmacja życia i ludzkiej aktywności podszyta jest tu sceptycyzmem, realizm stapia się z wizyjnością, mocne stąpanie po ziemi z wybieganiem w czas nadchodzący. Kumak u Grassa to nie tylko zwierzę o złowieszczym głosie, to także człowiek, który krytycznie patrzy na teraźniejszość, zagląda w przyszłość i widzi rzeczy dla innych niewidzialne. Mówi o nich, napomina, ostrzega i wróży niczym Kasandra.

Günter Grass jeszcze raz daje dowody swego przywiązania do krainy lat dziecinnych i rodzinnego miasta. We Wróżbach kumaka przywołuje kaszubskie krajobrazy i dociera do zakątków Gdańska dotychczas nie odwiedzanych: kościołów - Świętego Jana, mennonitów, Bożego Ciała, ocalałych resztek dawnych cmentarzy, wędruje po tętniących ruchem targowiskach, przemierza zaułki i uliczki Głównego Miasta.

Brak komentarzy od klienta w tym momencie.

Napisz swoją recenzję

Wróżby kumaka

Wróżby kumaka

Günter Grass, Wróżby kumaka, Gdańsk: Wydawnictwo Oskar, 2004, str. 232, 145 x 205 mm, oprawa miękka

Napisz swoją recenzję

Przewoźnik Informacje Cena
Poczta Polska - Paczka ekonomiczna Do czterech dni roboczych 59,00 zł
Poczta Polska - Paczka priorytetowa Do trzech dni roboczych 83,00 zł

Zobacz też