Kutry o czerwonych żaglach.

Kutry o czerwonych żaglach. Maksymalizacja

Augustyn Necel; "Kutry o czerwonych żaglach."; Gdańsk; Wydawnictwo Oskar; 2015 rok; 250 str; 150 x 213 mm; oprawa twarda; płyta CD.

Więcej szczegółów

Obniżka!

-20%

30,00 zł

24,00 zł

978-83-65175-01-4

Ostatnie egzemplarze!

Do książki został dołączony audiobookz prezentowaną książką (czyta Zbigniew Jankowski)

Augustyn Necel (1902 – 1976) – kronikarz z rozewskiej blizy.

Urodził się w rodzinie rybackiej w Chłopawie, dlatego już we wczesnym okresie młodzieńczym rozpoczą pracę na morzu, któremu był wierny do końca życia. Całą swoją edukację pobierał w lokalnej szkole pruskiej, ale od dzieciństwa uwielbiał czytać polskie powieści historyczne. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości pływał we flocie handlowej jako marynarz. Zawód ten porzucił dla stanowiska laboranta i bosmana w Morskim Laboratorium Rybackim w Helu, gdzie pomagał prowadzącym tu badania naukowcom. W Helu poznał swoją żonę Agnieszkę, tu również przyszły na świat jego dzieci. We wrześniu 1939 r. wziął udział w walkach z Niemcami, służąc w Czwartym Pułku Strzelców Konnych. Po wojnie powrócił do rybołówstwa, angażując się także w działalność społeczną, zarówno w Helu, gdzie mieszkał do 1949 r. oraz we Władysławowie, do którego się przeniósł. Pisarstwem zajął się stosunkowo późno, bo po pięćdziesiątym roku życia. Jego samorodny talent szybko został odkryty przez znanych pomorskich literatów; Franciszka Fenikowskiego i Lecha Bądkowskiego. W roku 1955ukazała się pierwsza powieść Augustyna Necla p.t. Kutry o czerwonych żaglach. Po jego śmierci poświęca się twórczości literackiej. W ciągu następnych lat ukazywały się jego kolejne utwory, których w sumie napisał szesnaście. Największy sukces przyniosła mu wydana w 1969 roku powieść Nie rzucim Ziemi, będącej kroniką martyrologii duchowieństwa katolickiego na Kaszubach. Za ten utwór papież Paweł VI uhonorował go „Komandorią I klasy Orderu Św. Grzegorza Wielkiego”. Dorobek literacki Agustyna Necla jest wcale imponujący jak na osobę, która pierwszą książkę wydaje w wieku pięćdziesięciu trzech lat i nie posiadającą wykształcenia humanistycznego. Krytycy pisząc o jego prozie podkreślali, że starał się on zawsze opierać na faktach, mających potwierdzenie w historiografii. Ale głównym walorem powieści Augustyna Necla było to, że we właściwy sobie sposób opisał życie Kaszubów. Wielu Polaków dzięki niemu mogło poznać zwyczaje oraz historię tego nadmorskiego ludu.

Pamiątki po pisarzu znalazły obecnie swoje miejsce w budynku „Hallerówki” we Władysławowie 9ul. Morska 6), gdzie odtworzony został jego gabinet.

Brak komentarzy od klienta w tym momencie.

Napisz swoją recenzję

Kutry o czerwonych żaglach.

Kutry o czerwonych żaglach.

Augustyn Necel; "Kutry o czerwonych żaglach."; Gdańsk; Wydawnictwo Oskar; 2015 rok; 250 str; 150 x 213 mm; oprawa twarda; płyta CD.

Napisz swoją recenzję

Przewoźnik Informacje Cena
Poczta Polska - Paczka ekonomiczna Do czterech dni roboczych 59,00 zł
Poczta Polska - Paczka priorytetowa Do trzech dni roboczych 83,00 zł

Zobacz też