Władysławowo. Natchnieni morzem... - ludzie i ich historie.

Władysławowo. Natchnieni morzem... - ludzie i ich historie. Maksymalizacja

Małgorzata Abramowicz; "Władysławowo. Natchnieni morzem... - ludzie i ich historie."; Gdańsk; Wydawnictwo Oskar; 2017 rok; 176 str; 210 x 275 mm; oprawa twarda.

Więcej szczegółów

40,00 zł

978-83-65175-28-1

"Morze, nasze morze, wiernie będziem ciebie strzec" – głosiła popularna w II Rzeczpospolitej pieśń Marynarki Wojennej. Tej dewizie byli oddani mieszkańcy Półwyspu Helskiego, którzy mimo niesprzyjającego mikroklimatu mozolnie kształtowali swoją małą ojczyznę. Pełni pasji i zaangażowania, dzielnie stawiający czoła bałtyckim sztormom - warto przypomnieć ich historię. Temu służy książka Małgorzaty Abramowicz Natchnieni morzem... Władysławowo – ludzie i ich historie (Wydawnictwo Oskar & Wydawnictwo BiT). To opowieść o wyjatkowym okresie w dziejach polskiego wybrzeża – dwudziestoleciu międzywojennym, w którym nad Zatoką Pucką zaczęły powstawać nowe, uzdrowiskowo-wypoczynkowe miejscowości, a rybackie osady szybkim krokiem wkraczały w nowoczesność. Wśród nich znalazły się Wielka Wieś, Cetniewo i Poczernino, tworzące dziś jeden z najpopularniejszych nadbałtyckich kurortów. Jak stwierdza autorka, było to możliwe "dzięki ludziom zakochanym w bezkresnym widoku Wielkiego Morza, w piaskach nadmorskich, w sosnach powyginanych wiatrem, w żarnowcu rosnącym na łąkach i zboczach pagórków". Generał Józef Haller, który zaślubił Polskę z morzem; Augustyn Necel - "kronikarz z rozewskiej blizy"; Jakub Myślisz - rybak, na którego kutrze po raz pierwszy powiała biało-czerwona bandera – to tylko kilku z wielu bohaterów, którzy znaleźli się na kartach albumu...

 

Informacja o autorze: Małgorzata Abramowicz - urodzona w Gdyni gdańszczanka. Polonistka i teatrolog po Uniwersytecie Gdańskim, pracowała m.in. jako kustosz Działu Teatralnego w Oddziale Sztuki Współczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku. Współautorka i autorka wielu wystaw teatralnych i nie tylko. W roku 2000 w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku przygotowała wystawę o Juracie, a trzy lata później napisała o niej książkę - Jurata - kurort z niczego.

 

Fragment tekstu - Nad Bałtykiem panowali ludzie odważni i zaradni, potrafiący dać sobie radę w najtrudniejszych sytuacjach. Potwierdza to także historia dzisiejszego Władysławowa, miejsca niezwykłego: między Wielkim i Małym Morzem, na krańcu lądu, u nasady Półwyspu Helskiego, łączącego otwarte morze z resztą Polski, północ z południem, cypel helski z resztą świata. Składała się ta historia, jak układanka z puzzli, z części, które dopasowały się do siebie latami, tworząc w końcu jednolitą całość. Najstarsze opowieści dotyczą rybackiej osady Wielka Wieś oraz dwu wsi rolniczych – Cetniewa i Poczernina, a w latach 20. XX w. uzupełniły je dzieje nowoczesnego letniska – Hallerowa.

Brak komentarzy od klienta w tym momencie.

Napisz swoją recenzję

Władysławowo. Natchnieni morzem... - ludzie i ich historie.

Władysławowo. Natchnieni morzem... - ludzie i ich historie.

Małgorzata Abramowicz; "Władysławowo. Natchnieni morzem... - ludzie i ich historie."; Gdańsk; Wydawnictwo Oskar; 2017 rok; 176 str; 210 x 275 mm; oprawa twarda.

Napisz swoją recenzję

Przewoźnik Informacje Cena
Poczta Polska - Paczka ekonomiczna Do czterech dni roboczych 65,00 zł
Poczta Polska - Paczka priorytetowa Do trzech dni roboczych 104,00 zł

Zobacz też