Jan Kaszubowski i służby specjalne GESTAPO SMIERSZ UB...

Jan Kaszubowski i służby specjalne GESTAPO SMIERSZ UB... Maksymalizacja

Jan Kaszubowski; "Jan Kaszubowski i służby specjalne GESTAPO SMIERSZ UB... " ; Gdańsk; Wydawnictwo Oskar; 2012 rok; 512 str; 170  x 245mm; oprawa twarda.

Więcej szczegółów

79,00 zł

978-83-89923-57-8

Na przykładzie Jana Kaszubowskiego autor pokazuje człowieka służb specjalnych działającego w systemach totalitarnych. Bohater książki był nie tylko funkcjonariuszem gestapo w okresie wojny, ale po wojnie został współpracownikiem najpierw sowieckiego kontrwywiadu wojskowego "Smiersz", następnie Urzędu Bezpieczeństwa. W latach 1948-1952 był agentem komunistycznego wywiadu polskiego w Niemczech, jednocześnie najprawdopodobniej współpracując z wywiadem mocarstw zachodnich. Autor stara się przedstawić tą postać wielowymiarowo, dotrzeć do jego ukrytych intencji działania, sprostować narosłe wokół niego legendy i mity. Praca podzielona jest na dwie części. W pierwszej omówione zostały wszystkie ważniejsze sprawy dotyczące bezpośrednio Kaszubowskiego. W drugiej ukazana została nie tylko jego praca operacyjna, ale także losy kilku członków konspiracji pomorskiej, którzy podjęli współpracę z gestapo.
Andrzej Gąsiorowski, ur. w 1950 r., ukończył historię na Uniwersytecie Gdańskim w 1973 r., obronił doktorat w Instytucie Historii Uniwersytetu Gdańskiego w 1979 r., stopień doktora habilitowanego uzyskał w 2000 r. w Toruniu. Jest profesorem w Instytucie Politologii Uniwersytetu Gdańskiego i Wyższej Szkole Polityki Społecznej i Gospodarczej w Starogardzie Gdańskim. Od 1973 r. pracownik naukowy Muzeum Stutthof (starszy kustosz). Pełnił funkcję przewodniczącego Okręgowej Komisji Badania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu - Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku i był członkiem Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Gdańsku. Obecnie członek Rady Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego "Grota" w Oddziale Gdańskim IPN i członek Rady Fundacji Archiwum i Muzeum Pomorskie Armii Krajowej oraz Wojskowej Służby Kobiet w Toruniu. Specjalizuje się w najnowszej historii Polski - autor ponad 150 opracowań, artykułów naukowych, recenzji i biogramów oraz scenariuszy i katalogów wystaw historycznych. Ogłosił m.in.: Geneza i początki ruchu oporu na Pomorzu Gdańskim (1991), Polska Armia Powstania. Największa tajemnica konspiracji pomorskiej (1997), Szare Szeregi na Pomorzu (1998). Współautor prac: Wydział Marynarki Wojennej "Alfa" Komendy Głównej Armii Krajowej (2001) i Polska Podziemna na Pomorzu w latach 1939-1945 (2005).

Brak komentarzy od klienta w tym momencie.

Napisz swoją recenzję

Jan Kaszubowski i służby specjalne GESTAPO SMIERSZ UB...

Jan Kaszubowski i służby specjalne GESTAPO SMIERSZ UB...

Jan Kaszubowski; "Jan Kaszubowski i służby specjalne GESTAPO SMIERSZ UB... " ; Gdańsk; Wydawnictwo Oskar; 2012 rok; 512 str; 170  x 245mm; oprawa twarda.

Napisz swoją recenzję

Przewoźnik Informacje Cena
Poczta Polska - Paczka ekonomiczna Do czterech dni roboczych 65,00 zł
Poczta Polska - Paczka priorytetowa Do trzech dni roboczych 104,00 zł

Zobacz też