Jan Kaszubowski i służby specjalne. Gestapo, Smiersz, UB...

Jan Kaszubowski i służby specjalne. Gestapo, Smiersz, UB... Maksymalizacja

Andrzej Gąsiorowski, Jan Kaszubowski i służby specjalne. Gestapo, Smiersz, UB..., Gdańsk: Wydawnictwo Oskar, 2012, wyd 2, str. 512, 175 x 250 mm, oprawa twarda

Więcej szczegółów

Obniżka!

-20%

79,00 zł

63,20 zł

978-83-89923-57-8

Na przykładzie Jana Kaszubowskiego autor pokazuje człowieka służb specjalnych działającego w systemach totalitarnych. Bohater książki był nie tylko funkcjonariuszem gestapo w okresie wojny, ale po wojnie został współpracownikiem najpierw sowieckiego kontrwywiadu wojskowego "Smiersz", następnie Urzędu Bezpieczeństwa. W latach 1948-1952 był agentem komunistycznego wywiadu polskiego w Niemczech, jednocześnie najprawdopodobniej współpracując z wywiadem mocarstw zachodnich. Autor stara się przedstawić tą postać wielowymiarowo, dotrzeć do jego ukrytych intencji działania, sprostować narosłe wokół niego legendy i mity. Praca podzielona jest na dwie części. W pierwszej omówione zostały wszystkie ważniejsze sprawy dotyczące bezpośrednio Kaszubowskiego. W drugiej ukazana została nie tylko jego praca operacyjna, ale także losy kilku członków konspiracji pomorskiej, którzy podjęli współpracę z gestapo.


Andrzej Gąsiorowski, ur. w 1950 r., ukończył historię na Uniwerstytecie Gdańskim w 1973 r., obronił doktorat w Instytucie Historii Uniwersytetu Gdańskiego w 1979 r., stopień doktora habilitowanego uzyskał w 2000 r. w Toruniu. Jest profesorem w Instytucie Politologii Uniwersytetu Gdańskiego i Wyższej Szkole Polityki Społecznej i Gospodarczej w Starogardzie Gdańskim. Od 1973 r. pracownik naukowy Muzeum Stutthof (starszy kustosz). Pełnił funkcję przewodniczącego Okręgowej Komisji Badania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu - Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku i był członkiem Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Gdańsku. Obecnie członek Rady Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego "Grota" w Oddziale Gdańskim IPN i członek Rady Fundacji Archiwum i Muzeum Pomorskie Armii Krajowej oraz Wojskowej Służby Kobiet w Toruniu.
Specjalizuje się w najnowszej historii Polski - autor ponad 150 opracowań, artykułów naukowych, recenzji i biogramów oraz scenariuszy i katalogów wystaw historycznych. Ogłosił m.in.: "Geneza i początki ruchu oporu na Pomorzu Gdańskim" (1991), "Polska Armia Powstania. Największa tajemnica konspiracji pomorskiej" (1997), "Szare Szeregi na Pomorzu" (1998). Współautor prac: "Wydział Marynarki Wojennej "Alfa" Komendy Głównej Armii Krajowej" (2001) i "Polska Podziemna na Pomorzu w latach 1939-1945" (2005).

Brak komentarzy od klienta w tym momencie.

Napisz swoją recenzję

Jan Kaszubowski i służby specjalne. Gestapo, Smiersz, UB...

Jan Kaszubowski i służby specjalne. Gestapo, Smiersz, UB...

Andrzej Gąsiorowski, Jan Kaszubowski i służby specjalne. Gestapo, Smiersz, UB..., Gdańsk: Wydawnictwo Oskar, 2012, wyd 2, str. 512, 175 x 250 mm, oprawa twarda

Napisz swoją recenzję

Przewoźnik Informacje Cena
Poczta Polska - Paczka ekonomiczna Do czterech dni roboczych 65,00 zł
Poczta Polska - Paczka priorytetowa Do trzech dni roboczych 104,00 zł

Zobacz też