Nie wystarczy jednego życia

Nie wystarczy jednego życia Maksymalizacja

Roman Stinzing, Nie wystarczy jednego życia, Gdańsk: Wydawnictwo Oskar, 2012, s. 334, 145 x 205 mm, oprawa miękka ze skrzydełkami

Więcej szczegółów

Obniżka!

-20%

39,00 zł

31,20 zł

978-83-63709-03-7

"Książka Romana Stinzinga opowiada historię dwóch rodzin, spowinowaconych choć różnych pochodzeniem i odziedziczonymi zwyczajami. Kullingowie to stary kaszubski ród z pogranicza Gdańskich Wyżyn i wybrzeża Bałtyku, którego jedna z gałęzi z początkiem minionego stulecia wtopiła się w społeczność rosnącego w znaczenie Sopotu. Jak większość Kaszubów, którzy osiedlali się wówczas w gdańskiej aglomeracji, przyjęli oni miejską - co znaczyło wtedy: niemiecką - kulturę, nie zatracając jednak poczucia swojskości. Mówili biegle po niemiecku i po kaszubsku. Mieli też w sobie poczucie polskości, raczej intuicyjne niż świadome. Z kolei Stinzingowie to reprezentanci zamożnego mieszczaństwa i inteligencji rodem ze Lwowa, przybyli nad morze jako wygnańcy po 1945 roku, dumni powiernicy legendy utraconej, przedwojennej ojczyzny. Poznajemy dzieje kilku pokoleń zwyczajnych ludzi. Choć nie byli urodzonymi bohaterami, historia nie oszczędziła im dramatów i tragedii. Dla Kullingów, Polaków z Wolnego Miasta Gdańska, bieg wydarzeń nabrał gwałtownego przyspieszenia we wrześniu 1939 roku; kolejną lawinę przeżyć przyniosła im pamiętna zima 1945 oraz następujące po niej miesiące, kiedy wszystko wokół, co nie zginęło, ulegało zmianie."

"W dalszych partiach książki śledzimy perypetie alter ego autora, młodego człowieka wydeptującego płyty chodnikowe sopockiego Monciaka, a przy tym zdolnego gitarzysty i jednego z prekursorów bigbitu – polskiej odmiany rocka epoki małej stabilizacji. Czytając opis szczęśliwego, nastoletniego dzieciństwa Stinzinga, niekiedy czujemy wręcz zapach morza i rozgrzanego piasku z plaży koło Molo. Tu również przesuwa się historia, choć nie tak natrętnie jak tamta, wojenna: grudzień 1970 to dla paczki kumpli Tomka jedynie epizod. Losy trzech pokoleń, na tle dość burzliwych dziejów, spina klamra Sopotu. To właśnie miasto, z jego promenadami, rozgrzanymi latem skwerami, zacisznymi parkami i zapomnianymi willami – jest pierwszym, choć dyskretnym bohaterem niniejszej książki."

Jacek Borkowicz

Roman Stinzing – sopocianin z urodzenia, gdańszczanin z wyboru – urodził się w 1952 roku. Zadebiutował w 2000 roku jako współautor książki Złote lata radia w II Rzeczypospolitej, bogato ilustrowanego wydawnictwa ukazującego historię rozwoju radia w latach 1918–1939.
Pięć lat później ukazała się Sopocka Trylogia (Tak dawno jak sięga pamięć; Tak dawno a jakby wczoraj; Tak dawno a jakby dzisiaj). Jest to sentymentalno – nostalgiczna saga sopockiej rodziny rozgrywająca się w ciągu prawie 90 lat w Sopocie i Gdańsku. Swoje przywiązanie do miasta urodzenia potwierdził po raz kolejny jako współautor książki Kurort w cieniu PRL-u. Sopot 1945–1989, która została w 2008 roku wyróżniona nagrodą bibliotekarzy gdańskich Pro Libro Legendo. Następna książka – Milcząc wołają – wydana w roku 2008, stanowi autorską próbę ukazania złożoności ludzkich losów wplątanych w wydarzenia społeczno-polityczne Marca 1968 roku. W roku 2009 w rocznicę 50-lecia polskiego rock and rolla, jako współautor wydał monografię, Motława Beat. Trójmiejska scena big-beatowa lat 60-tych. Jej powstanie było rezultatem ponad czterdziestu lat zainteresowań rock and rollem. Zarazem jest to sentymentalny powrót do wydarzeń, jakie miały miejsce w latach 60-tych na scenach Trójmiasta, w których brał aktywny udział. Ta wieloletnia pasja zaowocowała imponującą płytoteką liczącą kilkaset pozycji. Do ulubionych wykonawców zalicza przede wszystkim The Beatles (jest kolekcjonerem pamiątek po zespole) oraz The Yardbirds, Cliffa Richarda & The Shadows i wykonawców spod znaku rhythm and bluesa lat 60-tych. Był inicjatorem tak spektakularnych wydarzeń artystycznych, jak reaktywacja zespołu Polanie na promocję Motławy Beat w 2009 roku, koncertu jubileuszowego z okazji 50-lecia polskiego big-beatu i zespołu Czerwono-Czarni w 2010 roku, 50-lecia sopockiego Non Stopu w 2011 roku. W roku 2012 jest organizatorem cyklu imprez MOTŁAWA BEAT. Gdański tydzień z legendą. Jubileusz 50-lecia The Beatles.

Jest autorem licznych artykułów z historii polskiej muzyki spod znaku rock and rolla i big-beatu lat 60-tych, jak również o mieście swojego urodzenia.

Brak komentarzy od klienta w tym momencie.

Napisz swoją recenzję

Nie wystarczy jednego życia

Nie wystarczy jednego życia

Roman Stinzing, Nie wystarczy jednego życia, Gdańsk: Wydawnictwo Oskar, 2012, s. 334, 145 x 205 mm, oprawa miękka ze skrzydełkami

Napisz swoją recenzję

Przewoźnik Informacje Cena
Poczta Polska - Paczka ekonomiczna Do czterech dni roboczych 59,00 zł
Poczta Polska - Paczka priorytetowa Do trzech dni roboczych 83,00 zł

Zobacz też