Żydówka Noemi

Żydówka Noemi Maksymalizacja

Jerzy Stegner, Żydówka Noemi, Gdańsk: Maszoperia Literacka oraz Gdański Kantor Wydawniczy, 2010, str. 368, 145 x 210 mm, oprawa miękka

Więcej szczegółów

Obniżka!

-20%

32,90 zł

26,32 zł

978-83-62129-55-3

Getto szmuglerów, nielegalnej produkcji, luksusowych lokali, w których spotykaja się i dokonują transakcji Niemcy wc cywilu, alfonsi i urzędnicy z Judenratu. Opowieść o losach warszawskich Żydów. Historia, która przez wiele lat nie mogła ujrzeć światła dziennego.

Powieść napisana przez rodowitego warszawiaka, który w beletrystycznej formie opisał własne przeżycia w okupowanej stolicy. Mając stałą przepustkę do getta, stał się mimowolnym świadkiem epoki.

W chwili wybuchu wojny Jerzy Stegner był uczniem Gimnazjum im. Śniadeckich w Warszawie. Do wybuchu Powstania Warszawskiego mieszkał wraz z rodziną na Woli przy ul. Młynarskiej niedaleko dzielnicy żydowskiej. Stegnerowie utrzymywali przyjazne kontakty z Żydami np. Lipszycami, którzy prowadzili sklep w domu przy ul. Młynarskiej 18. W czasie okupacji Jerzy pracował w garbarni Temlera i jako pracownik tej firmy często bywał getcie, gdzie mieściła się filia garbarni. Na początku sierpnia 1944 r. autor książki cudem uniknął śmierci podczas rzezi Woli, kiedy to oddziały niemieckie pod dowództwem Heinza Reinefartha wymordowały ok. 59400 osób, w tym kobiety i dzieci. Dom Stegnerów został podpalony przez okupantów, wielu jego mieszkańców zabito. Także Jerzy Stegner wraz z bratem Waldemarem stali pod murem czekając na śmierć, ale dowodzący oddziałem Niemiec w ostatniej chwili zmienił decyzję. Autor Żydówki Noemi" wraz z rodziną został wywieziony do obozu pracy w Glausche (obecnie Głubczyce na Dolnym Śląsku), gdzie kopiąc okopy doczekał wyzwolenia.

Powieść powstawała w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. W latach osiemdziesiątych autor bezskutecznie próbował ją opublikować. O swojej książce tak pisał w 1986 r. w liście do jednego z wydawnictw: „Powieść moja opowiada o Żydach, ich życiu w getcie warszawskim, jak również o życiu codziennym ludności nieżydowskiej. Na fundamencie zdarzeń i faktów historycznych rozgrywa się akcja. (…) Getto opisałem w oparciu o własne obserwacje, jakich dokonałem pracując za murami w latach 1940-1942. Powieść ma charakter „kryminału wojennego”. Powieśćukazała się dopiero po śmierci Jerzego Stegnera dzięki staraniom jego dzieci. Stegner napisał ponadto kilka opowiadań o charakterze sensacyjnym i powieść historyczną z czasów rzymskich „Jom Kipur”, które czekają na publikację.

"Żydówka Noemi" osadzona jest mocno w okupacyjnych realiach i w dużym stopniu oddaje atmosferę tamtych lat. Topografia Warszawy oddana jest dokładnie, a szereg postaci przypomina członków rodziny autora. Główny bohater Leszek ma wiele cech Jerzego Stegnera. Autor powieści urodził się w 1923 r. w Warszawie, zmarł w 1993 r. w Gdyni. Pochodził ze spolonizowanej od kilku pokoleń rodziny niemieckiej, był członkiem Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego (Luterańskiego).

Przekonaj się, sam dlaczego książka nie mogła ukazać się w czasach PRL!

Brak komentarzy od klienta w tym momencie.

Napisz swoją recenzję

Żydówka Noemi

Żydówka Noemi

Jerzy Stegner, Żydówka Noemi, Gdańsk: Maszoperia Literacka oraz Gdański Kantor Wydawniczy, 2010, str. 368, 145 x 210 mm, oprawa miękka

Napisz swoją recenzję

Przewoźnik Informacje Cena
Poczta Polska - Paczka ekonomiczna Do czterech dni roboczych 59,00 zł
Poczta Polska - Paczka priorytetowa Do trzech dni roboczych 83,00 zł

Zobacz też