Sonderaktion Krakau

Sonderaktion Krakau. Wspomnienia z akcji przeciwko profesorom uniwersyteckim w Krakowie (6-10 listopada 1939 roku) Maksymalizacja

Zygmunt Starachowicz, Sonderaktion Krakau. Wspomnienia z akcji przeciwko profesorom uniwersyteckim w Krakowie (6-10 listopada 1939 roku), Gdańsk: Wydawnictwo Oskar oraz Muzeum II Wojny Światowej, 2012, str. 70, 150 x 216 mm, oprawa twarda

Więcej szczegółów

Obniżka!

-20%

25,00 zł

20,00 zł

978-83-63709-09-9

Zygmunt Starachowicz ( 1914 Sambor - 1944 Kraków? ) − absolwent prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim; aresztowany przypadkowo w ramach Sonderaktion Krakau, przetrzymywany wraz z profesorami najpierw w więzieniu na Montelupich, następnie w koszarach 20 pułku piechoty na ul. Mazowieckiej w Krakowie; więzień obozów koncentracyjnych Sachsenhausen w Oranienburgu oraz w Dachau, żołnierz Armii Krajowej, mąż Jadwigi Starachowicz z domu Majerek, ojciec dwóch córek.

Katarzyna Starachowicz - doktorantka Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie w zakresie literaturoznawstwa; absolwentka filologii polskiej ze specjalnością edytorstwo i komunikacja medialna UP w Krakowie; prawnuczka Zygmunta Starachowicza.

Franciszek Wasyl - historyk, archiwista; pracownik Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego; przygotowuje Słownik pracowników i studentów UJ - ofiar II wojny światowej.

"Na temat wydarzeń związanych z dniem 6 listopada 1939 r. ukazało się w poprzednich latach wiele tekstów, opracowań i materiałów pamiętnikarskich. (...) Pamiętnik Zygmunta Starachowicza ma tę przewagę nad powyższymi, że nie został poprawiony, ulepszony i dostosowany do odbioru przez nowego czytelnika powojennego i do nowej władzy. Nie był pisany na zamówienie. Jest taki, jaki powstał w okresie okupacji. Świeżość i autentyczność opowieści jest jego kolejną ważną zaletą. Następną cechą jest bystrość obserwacji i dociekliwość. Nie mamy zresztą tak bogatej we wrażenia i obserwacje opowieści z pierwszych dni pobytu aresztowanych w Krakowie. I w istocie jest jedyną taką obszerną, nieprofesorską relacją.

Ciekawe są obserwacje Starachowicza, dotyczące okupanta niemieckiego, ale niemniej ciekawe - profesorskiego, hierarchicznego świata i trudnych relacji mistrz-uczeń. (...) Pamiętnik jest bardzo wartościowym źródłem informacji, opowieścią o roli przypadku w życiu, okazją do czytelniczej refleksji i zadumy. Także okoliczności, w jakich doszło do szczęśliwego odnalezienia pamiętnika, są same w sobie dalszą częścią opowieści o miejscu przypadków w życiu jednostki."

(prof. dr hab. Andrzej Chwalba)

Brak komentarzy od klienta w tym momencie.

Napisz swoją recenzję

Sonderaktion Krakau

Sonderaktion Krakau

Zygmunt Starachowicz, Sonderaktion Krakau. Wspomnienia z akcji przeciwko profesorom uniwersyteckim w Krakowie (6-10 listopada 1939 roku), Gdańsk: Wydawnictwo Oskar oraz Muzeum II Wojny Światowej, 2012, str. 70, 150 x 216 mm, oprawa twarda

Napisz swoją recenzję

Przewoźnik Informacje Cena
Poczta Polska - Paczka ekonomiczna Do czterech dni roboczych 59,00 zł
Poczta Polska - Paczka priorytetowa Do trzech dni roboczych 83,00 zł

Zobacz też