Ścieżki myśliwego. Wspomnienia niemieckiego pilota

Adolf Dickfeld, Ścieżki myśliwego. Wspomnienia niemieckiego pilota Maksymalizacja

Adolf Dickfeld, Ścieżki myśliwego. Wspomnienia niemieckiego pilota, Gdańsk: Maszoperia Literacka, 2011, str. 502, 150 x 230 mm, oprawa miękka

Więcej szczegółów

Obniżka!

-20%

54,90 zł

43,92 zł

978-83-62129-77-5

Wysyłka od 09.05.2016

As niemieckiego lotnictwa płk Adolf Dickfeld (1910–2009) zakończył wojnę mając na koncie 136 potwierdzonych zwy cięstw powietrznych (plus 15 niepotwierdzonych), uzyskanych podczas 1072 lotów bojowych. Był zestrzelony 13 razy – w dziewięciu przypadkach musiał ratować się skokiem ze spadochronem. Za swoje osiągnięcia został uhonorowany najwyższymi odznaczeniami III Rzeszy. Od młodości zafascynowany lotnictwem, pilotażu uczył się w szkole szybowcowej, gdzie lekcje pobierał m. in. od znakomitej pilotki Hanny Reitsch. Wojnę rozpoczął na froncie zachodnim, ale największe sukcesy osiągnął w Rosji. Walczył również w Afryce i w obronie Rzeszy. Pod koniec wojny nie tylko latał bojowo, ale pracował również w Ministerstwie Lotnictwa i zajmował się testowaniem nowych konstrukcji lotniczych, w tym odrzutowego myśliwca Henkel He-162 Salamander. Był jednym z inicjatorów powołania czegoś, co można by nazwać lotniczym Volkssturmem – jednostek, wyposażonych w uzbrojone w Pancerfausty sa moloty sportowe, które dokonywały niemal samobójczych ataków na sowieckie czołgi forsujące Odrę.

Wspomnienia Dickfelda mają specyficzną formę – każdy rozdział, to jakby osobny felieton. Dzięki temu – mimo zaburzonej nieco w kilku miejscach chronologii – tekst czyta się niezwykle lekko, niemal jednym tchem. Na kartach książki spotykamy wiele postaci historycznych – i to nie tylko tych dobrze znanych. Obok Adolfa Hitlera mamy więc pochodzącą z rodziny żydowskiej Melittę Schenk hr. von Stauffenberg – pilotkę w stopniu kapitana Luftwaffe, która była szwagierką jednego z organizatorów zamachu na Hitlera. Obok Hermanna Göringa – Beate Uhse, podczas wojny również służącą w Luftwaffe, ale zapewne lepiej znaną dzięki noszą cej jej nazwisko sieci sklepów z artykułami erotycznymi.

Barwny, miejscami bardzo dosadny język autora sprawia, że jego książka to bardziej seria obrazów aniżeli tekst–obrazów, które zmuszają do refleksji nad kondycją człowieka, uwikłanego w dramatyczne wydarzenia, na które, wbrew woli i rozpaczliwym nieraz działaniom, tak naprawdę nie ma większego wpływu. Jego książka jest unikatowym i – na tyle, na ile jest to możliwe – obiektywnym świadectwem naocznego świadka. Na jej kartach znajdziemy więc nie tylko opisy lotniczych pojedynków i heroicznych czynów, ale również przypadki tchórzostwa, podłości i zbrodni.

Brak komentarzy od klienta w tym momencie.

Napisz swoją recenzję

Ścieżki myśliwego. Wspomnienia niemieckiego pilota

Ścieżki myśliwego. Wspomnienia niemieckiego pilota

Adolf Dickfeld, Ścieżki myśliwego. Wspomnienia niemieckiego pilota, Gdańsk: Maszoperia Literacka, 2011, str. 502, 150 x 230 mm, oprawa miękka

Napisz swoją recenzję

Przewoźnik Informacje Cena
Poczta Polska - Paczka ekonomiczna Do czterech dni roboczych 59,00 zł
Poczta Polska - Paczka priorytetowa Do trzech dni roboczych 83,00 zł

Zobacz też